Nadużywanie alkoholu jest w Polsce jednym z najgroźniejszych zjawisk zaliczanych do patologii społecznej.
Jest groźne dla zdrowia, prowadzi nieuchronnie do choroby alkoholowej, której leczenie jest kosztowne i skomplikowane.
Ponadto spożywanie alkoholu jest przyczyną innych problemów społecznych takich jak: bezrobocie, ubóstwo, przemoc w rodzinie, przestępczość itp.
Wiele osób nie jest świadoma skutków spożywania alkoholu, nie ma też wystarczającej wiedzy, w jaki sposób można walczyć z tym zjawiskiem.
W wielu przypadkach rodziny alkoholików oraz sami alkoholicy nie potrafią poradzić sobie z chorobą, przez co ulegają wykluczeniu społecznemu i zawodowemu.
Istnieje zatem potrzeba podejmowania działań o charakterze informacyjno zapobiegawczych, poprzez, które podnosi byłby poziom wiedzy na temat skutków spożywania alkoholu,
leczenia choroby oraz promocji trzeźwego stylu życia.
Koniński Klubu Abstynenta czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 19.00 W tych godzinach odbywają się spotkania wspólnoty klubowej, i grup Anonimowych Alkoholików.
W Klubie realizowane są działalności wspierającej abstynencję i promujący trzeźwy i zdrowy styl życia poprzez:
-zajęcia i warsztaty,
-wyjazdy rehabilitacyjne- integracyjne,
-udział w podobnych programach realizowanych przez inne podmioty,
-wspieranie rehabilitacji osób uzależnionych i współuzależnionych poprzez:
-organizowanie treningów umiejętności społecznych,
-motywowanie do leczenia,
-propagowanie nowych form spędzania wolnego czasu.
Konińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Szansa” przy realizacji zadania wspomaga się elektronicznymi środkami łączności co zapewni bezpieczeństwo w czasie pandemii.
W ramach zadania prowadzony jest Punkt Informacyjno- Kontaktowego dla osób uzależnionych i ich rodzin ul. Dworcowa 7.
Medialny Punkt Informacyjno- Kontaktowego korzystał w centrum multimedialnego przystosowanego do prowadzenia spotkań on-line przy ulicy Bernardynka 44.
Punkt Informacyjno Kontaktowy dla osób uzależnionych i ich rodzin realizuje następujące działania: -Udziela pomocy terapeutycznej mieszkańcom miasta Konina w zakresie rozpoznawania objawów uzależnieni, nawrotów, uczy nowych działań profilaktycznych wzmacniających proces trzeźwienia.